The Accelerator Program er et uddannelsesforløb for talenter fra kommunikations- og reklamebranchen. For ambitiøse medarbejdere, som ønsker at bidrage til at øge virksomhedens indtjening og sikre dens fulde kompetencer.

The Accelerator Program
Diplom
20 ECTSLav din egen PDF-brochure
På The Accelerator Program får du en dybere forståelse for arbejdet i kommunikations- og reklamebranchen; for det, der skaber værdi, stærkere strategier, et højere kreativt niveau, bedre forretningskoncepter og kunderelationer. Når du er færdiguddannet, kan du være med til at forøge værdien i de opgaver, din virksomhed udvikler for kunder og bidrage mere aktivt til den generelle værdiskabelse og rentabilitet i virksomheden.
Langt de fleste studerende får nye ansvarsområder eller lander i en ny position på deres arbejdsplads efter endt uddannelse.
The Accelerator Program er det eneste uddannelsesforløb i Danmark, hvor der er
mulighed for at efteruddanne medarbejderne i forhold til at arbejde tværfagligt i
branchen. The Accelerator Program er en del af en diplomuddannelse og dermed en videregående uddannelse på BA-niveau.

Hvem læser The Accelerator Program?
The Accelerator Program er for unge, ambitiøse talenter med 2-5 års erfaring, der ønsker et springbræt til det næste niveau i deres karriere. Mange af de studerende på The Accelerator Program er særligt udvalgt af deres arbejdspladser. Med uddannelsen accelerer de både deres egen karriere og virksomhedens kunnen og indtjeningsmuligheder.
Uddannelsen er tilrettelagt for talenter på tværs af fagområder: kreative, projektledere, tekstforfattere, PR-konsulenter, mediefolk og strateger. For hvert modul arbejdes der med, hvordan ny viden kan være værdiskabende for netop den virksomhed, man arbejder hos.
Uddannelsen kombinerer moduler inden for fagområderne: Kreativitet, Forretningsforståelse, Kunderejsen, Inspiration og Bureauvirksomhed.
Et stærkt partnerskab
The Accelerator Program er resultatet af et mere end 10-årigt og tæt samarbejde mellem Kreakom og KEA.
Samarbejdet sikrer dig et uddannelsesforløb, der kombinerer det bedste fra den danske og internationale bureauverden med de kvalitetskrav og formelle uddannelsesmæssige erkendelse, som kendetegner den statslige videregående uddannelsessektor.


Indhold og opbygning
Uddannelsesforløbet består af fem obligatoriske moduler, og hvert modul har en fast tilknyttet fagmodulansvarlig, der varetager størstedelen af undervisningen. Derudover er der gæsteundervisere, som alle er eksperter inden for deres felt, eksempelvis annoncører og CMO's, strateger, teknologieksperter, adfærdsdesignere og konceptudviklere.
Det er værd at køre for. Det er nogle kompetente undervisere fra branchen – branchefolk som også er rigtig dygtige. Teori og praksis bliver forenet.
Modulerne
Nedenfor kan du læse mere om indholdet på modulerne i The Accelerator Program.
-
Kreativitet
Kreativitet er det vi lever af. Kreativ tænkning og innovation går på tværs af alle bureauets fagområder. Kreativitet er ikke længere forbeholdt de kreative på bureauerne. Alle kan træne deres hjerner og styrke deres kreativitet. Med udgangspunkt i forskningsbaseret kreativitet, procesforståelse og cases, lærer du:
- at designe og orkestrere kreative processer
- en forståelse for hvordan vi tænker, og hvordan tankepræferencer påvirker måden hvorpå vi arbejder, tænker og finder motivation
- at identificere kundens problem og arbejde med indsigter og data
- at arbejde med effektive og innovative teams
- kreative metoder og teknikker til idé- og konceptudvikling
UDBYTTE
Efter dette modul har du en værktøjskasse med metoder og teknikker, der kan anvendes til at højne det kreative niveau.
Du opnår en forståelse for, hvordan vi tænker, og hvordan tankepræferencer kan påvirke et team, og hvordan det kreative output kan styrkes både personligt og i teamet, på bureauet og med kunderne.
Ansvarlig underviser
Eksamensbevis
Når du modtager dit eksamensbevis, vil modulet være angivet som Kreativitet på tværs af fagområder
-
Forretningsforståelse
På modulet vil du arbejde med at blive bedre til at forstå kundernes forretning og virksomhed ved blandt andet at arbejde med følgende problemstillinger:
- Hvordan definerer CEO’s og marketingdirektører forretningsforståelse?
- Hvordan bliver bureauer bedre til at servicere kunder?
- Hvordan vinder man kunder og projekter til bureauet?
- Hvad er vi som branche med til at rykke for kunderne, og hvordan skaber vi værdi?
Modulet giver dig viden og værktøjer til at forbedre bureauets forretningsforståelse, client service kompetencer og pitch performance.
UDBYTTE
Efter dette modul har du lært:
- Hvad kunderne forstår ved forretningsforståelse
- Hvad der kræves for at blive kundernes vigtigste rådgiver
- Hvordan bureauet kan vinde flere pitches og projekter
Ansvarlig underviser
Eksamensbevis
Når du modtager dit eksamensbevis, vil modulet være angivet som Forrretningsforståelse og digital strategi
-
Kunderejsen
Dette modul fokuserer på, hvordan vi mest optimalt arbejder med kunderejsen med henblik på at udnytte de digitale platforme og forstår New Tech i måden, man indsamler og måler data, og hvordan budskaber omkostningseffektivt kommer ud til målgruppen.
Det er helt centralt i en tid, hvor customer experience, omni channel, kunstig intelligens, social listening, virtual reality, nye butiksmiljøer og eCommerce præger det samlede mediebillede.
Vi dykker ned i:
- Hvad en kunderejse egentligt er, og hvordan de mest effektive kunderejser er konstrueret.
- De nyeste Effie Awards Denmark vindere, og hvad vi kan lære af dem med henblik på, hvad det vil sige at kommunikere effektivt.
- Den seneste forskning indenfor de mest effektive medieplatformsstrategier, brandingteorier, mindset-strategier – herunder hvordan man gør sin strategi mere bæredygtig.
- Persondataforordningen og anden relevant lovgivning, og hvad det betyder for bureauer og annoncører.
Nøgleordene for modulet er best practice indenfor kunderejsen og de mest effektive og nyeste medieplatforme samt anvendelse af data, New Tech, Mindset-strategier, Brandingteorier og marketingautomation.
UDBYTTE
Efter dette modul har du viden, indsigt og praktisk forståelse for kunderejsens og medieplatformene betydning for dit job uanset hvilket kommunikationsbureau du arbejder på eller hvilken jobfunktion du bestrider.
Ansvarlig underviser
Eksamensbevis
Når du modtager dit eksamensbevis, vil modulet være angivet som Medieplatformen i kunderejsen
-
Inspiration
Inspiration kan komme mange steder fra. I dette modul tager vi på studietur til London, hvor vi ser på alt fra bureaukoncepter, forretningsidéer og street kultur, til kreativitet, arbejdsmetoder og de fysiske rammer. Modulet giver de studerende international viden og ny inspiration udefra.
På studieturen vil de studerende:
- Besøge forskellige udenlandske bureauer
- Få indblik i forskellige forretningskoncepter, processer og metoder
- Opnå international indsigt og ny inspiration
- Se hvordan de fysiske rammer påvirker måden hvorpå bureauerne arbejder
- Besøge udstillinger, museer eller kulturinstitutioner
- Få palette af idéer med hjem til fremtidens bureau
UDBYTTE
Gennem studieturen tager de studerende ny viden med hjem til bureauerne. Turen giver mulighed for at spotte nye tendenser, få nye input og se måden hvorpå bureauer arbejder på i Danmark i et større perspektiv.
*Bemærk, at udgifter i forbindelse med transport, ophold m.v. på dette modul ikke er inkluderet i prisen for uddannelsen. Du skal selv booke fly og hotel i forbindelse med modulet.
Ansvarlig underviser
Eksamensbevis
Vær opmærksom på, at modulet ikke fremgår af eksamensbeviset, da modulet ikke er ECTS belagt.
-
Bureauvirksomhed
På modulet vil du blive bedre til at forstå, hvordan bureauer fungerer som virksomheder ved blandt andet at arbejde med følgende problemstillinger:
- Hvilke KPI’er anvendes til styring af bureauvirksomheder?
- Hvordan kan bureauers finansielle performance forbedres?
- Hvordan kan danske bureauer blive bedre til prissætning
- Hvad karakteriserer de mest succesfulde danske bureauer?
- Hvilken rolle har danske bureauer i den grønne omstilling?
- Hvilke bureaukoncepter får succes fremover?
Udbytte
Efter dette modul har du lært
- Hvordan bureauer kan forbedre deres finansielle performance og prissætning
- Hvad der karakteriserer de mest succesfulde danske bureauer nu og i fremtiden
- Hvilken rolle danske bureauer har inden for ESG og den grønne omstilling
Modulet er helt centralt for afslutningen på The Accelerator Program.
Ansvarlig underviser
Eksamensbevis
Når du modtager dit eksamensbevis, vil modulet være angivet som Bureauvirksomhed
Ønsker du en hel diplomuddannelse?
Hvis du gerne vil have en hel (60 ECTS-point) diplomuddannelse kan The Accelerator Program suppleres med moduler og et afgangsprojekt fra diplomuddannelsen i Digital Konceptudvikling.
Du kan også kombinere The Accelerator Program med diplommoduler fra fx ledelse og den vej opnå en hel diplomuddannelse.
Ring eller skriv til os på 92 43 76 30 eller thla@kea.dk for at høre nærmere om dine muligheder.
Du får en bevidsthed om kreativitetens faser, og hvordan du bedst udnytter bureauets forskellige profiler for at skabe de mest originale og effektive løsninger.
Undervisere

Dorte Nielsen er grundlægger af Center for Creative Thinking og har udgivet flere bøger om kreativitet og idégenerering. Dorte er formand i Creative Circle.
Dorte har arbejdet som Art Director i London og har vundet flere priser for sit kreative arbejde.
I dag arbejder Dorte med undervisning i kreativitet og kreativ tænkning, samtidig med hun rådgiver virksomheder i, hvordan de kan løse faglige udfordringer kreativt.

Henrik har en Ph.d. i innovation af forretningsmodeller indenfor medier og bureauer. Hans forskning er publiceret i internationale akademiske tidsskrifter samt i fagmedier i ind- og udland.
Du kan læse Henriks Ph.d. her.
Henrik har mere end 10 års erfaring som adm. direktør på bureausiden. Heraf de seks som CEO for de mere end 20 bureauer, der findes i Dentsu Aegis Network i Norden.
Henrik sidder i dag i en række bestyrelser ligesom han er fagansvarlig for modulerne ”Bureauvirksomhed” og ”Forretningsforståelse” på Kreakom og KEAs The Accelerator Program. Herudover har han været anvendt som keynote speaker på en række seminarer og events i ind- og udland.

Claus Clausen har mere end +30 års erfaring inden for reklamebranchen, hvor han har arbejdet med kunderejsen i mange forskellige sammenhænge og roller også på topledelsesniveau. I dag driver Claus konsulentvirksomheden Gilbert Marketing & Research, der hjælper sine kunder med diverse analyseopgaver.
I sin karriere har Claus blandt andet i en +15 årig periode været en central del af MEC (nu GroupM) både som Managing Director og Nordic CEO med overordnet ansvarlig for alle MEC Nordic's aktiviteter.
Før det var Claus Managing Director/Marketing Director for reklamebureauet Wunderman Cato Johnson.
Claus startede sin karriere som Chefkonsulent på analyseinstututtet ACNielsen/AIM og siden som Marketing Manager hos Young & Rubicam.
Claus har varetaget bestyrelsesposter både hos Danske Reklame- og Relationsbureauers Brancheforening samt DMF. Claus har også undervist som ekstern lektor på CBS og er uddannet cand.merc. i Økonomisk Markedsføring.
KEA har været et fedt sted, fordi det har været nogle sindssyg dygtige undervisere, som har rigtig meget erhvervserfaring.
Man kan godt mærke, at det de underviser i, har de rent faktisk selv brugt i virkeligheden.
Optagelseskrav
Når du søger om optagelse, skal du uploade dokumentation for, at du opfylder adgangkravet:
- uddannelsesbevis for relevant adgangsgivende uddannelse (svendebrev)
- CV med 2 års relevant erhvervserfaring
Relevant uddannelse
For at blive optaget på Diplom i Digital Konceptudvikling skal du have gennemført en af nedenstående uddannelser:
- en relevant erhvervsakademiuddannelse, fx multimediedesigner, e-designer, datamatiker eller markedsføringsøkonom
- en relevant akademiuddannelse
- en relevant bachelor- eller professionsbacheloruddannelse, fx HA, økonomi og it eller en uddannelse til folkeskolelærer eller journalist
Relevant erhvervserfaring
Du skal have mindst to års relevant erhvervserfaring indenfor ovenstående arbejdsområder. Du skal have opnået erhvervserfaringen efter, du har gennemført den adgangsgivende uddannelse. Du skal dokumentere erhvervserfaringen overfor KEA via dit CV.
Hvis du ikke opfylder kravene, kan du muligvis optages på baggrund af en realkompetencevurdering. Kontakt vores studievejleder, hvis du vil vide mere.
Du kan læse mere om adgangsbetingelserne i studieordningen. Du finder et link til studieordningen øverst på siden.
Kontakt


