Vil du være specialiseret indenfor en afgrænset del af el-autorisationsområdet og blive fagligt ansvarlig i en virksomhed med delautorisation (i EDBO)?
Delautorisation i el
To delautorisationer
På KEA har vi to forskellige veje til at tage en Delautorisation i El, en for dig der allerede er elektriker og en for dig der kommer med en anden uddannelsesmæssig baggrund, men har beskæftiget dig med el-området i dit arbejde.
Begge delautorisationer fører til, at du kan blive fagligt ansvarlig i en virksomhed med delautorisation til "el-installationer i boliger".
Det er vigtigt, at du tilmelder dig holdene på den uddannelse, der passer til din uddannelsesmæssige baggrund.

Delautorisation i El-installation i boliger (EDBO)
Hvis du gennemfører hele forløbet "Delautorisation i El (EDBO)" på KEA, kan du blive fagligt ansvarlig i en virksomhed med delautorisation i "El-installationer i boliger".
Som fagligt ansvarlig indenfor "El-installationer i boliger", har du mulighed for at stå for det autorisationskrævende el-arbejde, der kan være i en bolig. Delautorisationen gælder både helårsbeboelse og sommerhuse mm., der er godkendt til overnatning.
Vær opmærksom på, at denne delautorisation ikke giver autorisation til at udføre arbejde på fællesinstallationer i fx flerfamilieshuse og boligbyggeri.
Bliv fagligt ansvarlig
Efter du har gennemført alle moduler og har skrevet projektopgave/taget din delautorisationsprøve, kan du søge om at blive fagligt ansvarlig, så din virksomhed kan få en delautorisation. Det er Sikkerhedsstyrelsen, der godkender, at du kan blive fagligt ansvarlig på baggrund af dine kompetencer og dit gennemførte forløb på "Delautorisation i El (EDBO)".
Hvis du har din egen virksomhed, eller ønsker at starte din egen virksomhed, kan du med din virksomhed søge om delautorisation hos Sikkerhedsstyrelsen. En virksomhed skal have en fagligt ansvarlig for at opnå (og efterfølgende beholde) delautorisationen.
Læs mere om de forskellige autorisationer hos Sikkerhedsstyrelsen
Optagelseskrav
Optagelseskravene til uddannelsen afhænger af, hvilken baggrund du kommer med og dermed, om du vil søge ind på delautorisationen for elektrikere eller delautorisationen for andre.
Optagelseskravene kan findes på siderne for de to delautorisationer, samt på de enkelte fagmoduler. Husk, at det er vigtigt, at du søger ind på de fagmoduler, der passer til din uddannelsesmæssige baggrund.
Kontakt


